blog_refinansowanie

5 najczęstszych błędów przy zaciąganiu kredytu hipotecznego

Bezpieczny kredyt 2% wprowadził spore zamieszanie na rynku. Ceny mieszkań i domów w ostatnim czasie rosną jak szalone. Rynek wtórny ceni się jak zawsze.

Deweloperzy w odpowiedzi na znaczne zainteresowanie ze strony kupujących odpowiadają cyklicznymi podwyżkami cen. Kwestie swobody osobistej, relacji cen dom–mieszkanie, które nierzadko ze sobą konkurują, skłaniają coraz większą liczbę osób, by się budować. Ja, zatwardziały mieszczuch osobiście przyznaję się, że posiadanie wymarzonego domu to jeden z moich życiowych planów. Zakup działki budowlanej już za mną. Projekt budowlany wybrany już dawno. Koszt budowy oszacowany.

Kredyt na budowę domu

To pod względem skomplikowania jednak zupełnie inna para kaloszy, niż standardowy kredyt na zakup nieruchomości. W przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu występują parametry, które trzeba dobrze zrozumieć, by prawidłowo poukładać planowaną inwestycję. Samo udzielenie kredytu to pół sukcesu. Całą inwestycję trzeba jeszcze dowieźć do samego końca i całość rozliczyć.

Jak dostać kredyt na budowę domu?

Kredyt na budowę domu – warunki

Kredyt na budowę domu to z jednej strony zwykły kredyt hipoteczny. Oprocentowanie kredytu, prowizja, produkty dodatkowe, wcześniejsza spłata i inne pozycje kosztowe są dokładnie takie same jak w przypadku kredytu na zakup mieszkania lub domu. Z drugiej strony jest to technicznie zupełnie inny kredyt, gdyż będziesz mieć do czynienia z wypłatą w transzach, rozliczaniem postępu prowadzonych prac i prowadzeniem inwestycji.

Musisz mieć stabilny dochód, który pozwoli na uzyskanie kredytu we wnioskowanej wysokości.

Koniecznie musisz posiadać wkład własny. Standardem jest posiadanie działki, nierzadko należy wnieść dodatkowe środki w postaci gotówki, którą wykorzystasz na budowę np. wykonanie fundamentów, stanu ZERO, SSO, SSZ lub deweloperskiego.

Musisz wiedzieć, że kredyt na budowę domu to spore wyzwanie pod kątem organizacji procesu oraz dokumentacji. Musisz zgrać wiele zdarzeń jedno po drugim, rozdzielać zadania ekipom podwykonawczym, zgrywać płatności oraz rozliczanie środków z bankiem.

Oprocentowanie kredytu na budowę domu

Oprocentowanie kredytu na budowę domu jest dokładnie takie samo jak w przypadku kredytu na zakup mieszkania lub domu. Oprocentowanie kredytu budowlanego jest uzależnione od wybranego banku, produktów dodatkowych, wkładu własnego o kwoty kredytu. Podobnie będą liczone RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) i całkowity koszt kredytu. Budowa domu to typowy cel mieszkaniowy, więc cena kredytu będzie liczona w ten sam sposób.

Wybierając dla siebie kredyt hipoteczny na budowę domu możesz wybrać oprocentowanie zmienne lub oprocentowanie stałe na minimum 5 lat do przodu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.